INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Marian Hempel     
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hempel Jan Marian (1879–1932), generał brygady W. P. Ur. 3 IV we Lwowie, ukończył gimnazjum w Chyrowie (wg Enc. Wojsk. w Kalbsburgu), a następnie w r. 1900 szkołę podchorążych kawalerii w Hranicach na Morawach, pozostając odtąd na stałe w armii austriackiej. W r. 1906 ukończył Wyższą Szkołę Wojenną w Wiedniu, po czym zajmował różne stanowiska sztabowe, przeważnie w służbie wywiadowczej (Evidenzbureau). W r. 1912 awansował na kapitana i został szefem biura wywiadowczego korpusu we Lwowie, utrzymując kontakt ze Związkiem Walki Czynnej. W czasie pierwszej wojny światowej trzykrotnie ranny, był H. przez pewien czas szefem sztabu dywizji kawalerii, następnie dywizji piechoty, dowodził batalionem, w końcu został szefem oddziału operacyjnego armii walczącej w Rumunii i jako delegat brał udział w pertraktacjach pokojowych w Bukareszcie. Od kwietnia 1918 r. pełnił funkcję szefa sztabu generał-gubernatora austriackiego w Odessie. Po upadku Austrii w listopadzie 1918 r. wstąpił H. do W. P. i był m. in. zastępcą szefa Oddziału I. Sztabu Głównego i szefem sekcji traktatowej Oddziału I. Sztabu Min. Spraw. Wojsk., a od stycznia do czerwca 1919 r. zastępcą szefa sztabu i szefem kwatermistrzostwa dowództwa «Wschód». Brał udział w walkach pod Lwowem. Następnie został szefem sztabu korpusu w armii gen. Hallera, brał udział w pertraktacjach z Gdańskiem, a w r. 1920 został czasowo przydzielony do sztabu marsz. Focha w Paryżu. W czasie wojny 1920 r. H. pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu I. armii, a potem szefa sztabu grupy pozostającej pod dowództwem gen. F. K. Latinika, w ramach VI. armii gen. S. Hallera. W listopadzie 1920 r. mianowany przewodniczącym Polskiej Delegacji Komisji Rozjemczej w Mińsku, pełnił następnie (od kwietnia 1921) funkcję zastępcy przewodniczącego Polskiej Delegacji Komisji Granicznej na Wschodzie. W lipcu 1923 r. objął dowództwo piechoty dywizyjnej 24. dyw. piechoty w Jarosławiu, a we wrześniu 1924 r. dowództwo tejże dywizji. Od 1 VI 1919 r. pułkownik dyplomowany kawalerii, 15 VII 1924 r. mianowany został generałem brygady. W r. 1926 po przewrocie majowym H. przeniesiony został w stan spoczynku. Zmarł w Potoku w pow. krośnieńskim 22 IX 1932 r. na skutek nieszczęśliwego wypadku na polowaniu.

 

Fot.: „Niepodległość” T. 16: 1937 s. 96; – Enc. Wojsk., III; – Sopotnicki J., Kampania polsko-ukraińska, Lw. 1921; – Latinik F., Bój o Warszawę [b. m. r.] s. 12; Pamiętniki generała Rybaka, W. 1954 s. 93–4; – Relacja gen. F. K. Latinika w materiałach Red. P.S.B.

Marian Zgórniak

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.